Walczymy z suszą i dewastacjami w Głogowie

Walczymy z suszą i dewastacjami

Susza daje się we znaki nie tylko rolnikom. Brak opadów wpływa też na stan roślin na naszych osiedlach. Przez ostatnie lata wiele przedogródków, skwerów i placów zostało zagospodarowanych nowymi nasadzeniami i aranżacjami terenu. Teraz, by nie stracić tego, co wypracowaliśmy, musimy o te tereny zadbać.

Od dawna wychodzimy z założenia, że nasze osiedla mają być dobrymi miejscami do zamieszkania. Dbamy nie tylko o kwestie techniczne, ale też estetykę. Chyba nikt z nas nie chce, by osiedla były betonowymi pustyniami. Dlatego większość naszych podwórek zagospodarowujemy roślinnością, która upiększa nasze najbliższe otoczenie. Oczywiście takie zadbane tereny zielone kosztują, ale w wiosenne i letnie dni dają nam namiastkę obcowania z naturą.

Trwająca praktycznie od wiosny susza niestety próbuje zniweczyć nasze starania i mocno wpływa na stan roślin na podwórkach. Widać to chociażby po wyschniętej, pożółkłej i miejscami praktycznie wypalonej trawie. I o ile trawa poradzi sobie bez naszej pomocy, to pozostała roślinność potrzebuje teraz podlewania.

Na brak wody cierpi praktycznie cała flora. Staramy się te rośliny ratować, regularnie podlewając przedogródki i zagospodarowane zielenią skwery. W takiej sytuacji bardziej rozsądne wydaje się wydanie kilkudziesięciu złotych na podlanie kwiatów, krzewów i młodych drzew niż strata tysięcy złotych, które zainwestowano w nowe nasadzenia.

Niestety w ostatnim czasie nie tylko susza przyczynia się do niszczenia roślinności. Na niektórych osiedlach odnotowujemy akty wandalizmu związane z wyrywaniem kwiatów i krzewów. Być może część jest niszczonych dla samego niszczenia, ale wiele z nich jest po prostu wykradana i potem pewnie trafia na działki lub do przydomowych ogródków. Jeśli jesteśmy świadkami takich zachowań, reagujmy. Takie dewastacje z jednej strony niweczą pracę naszych pracowników i firm zewnętrznych, z drugiej – zwiększają koszty utrzymania terenów, którymi ostatecznie obciążani są mieszkańcy.

Tylko wspólne działania sprawią, że nasze tereny zielone będą prawdziwą ozdobą osiedli. Z naszej strony gwarantujemy sprzątanie podwórek, sadzenie roślin i ich pielęgnację. Mieszkańców natomiast prosimy, by z troską podchodzili do tego, co już zostało posadzone i pilnowali, aby nikt nie zepsuł naszych starań o te zielone miejsca.