8 czerwca 2016 Wakacyjna Praca dla Młodych – sezon 11
Blisko półtora tysiąca osób wzięło udział w dotychczasowych dziesięciu edycjach Wakacyjnej pracy dla Młodych. Tak duże zainteresowanie programem sprawia, że co roku przygotowujemy kolejną. Tym razem startujemy już 21 czerwca. Wtedy odbędzie się rekrutacja. Każdy chętny będzie musiał przyjść do Miejskiego Ośrodka Kultury w godzinach między 14 a 16. W holu budynku będą znajdować się urny, do których będzie trzeba wrzucić wypełniony formularz zgłoszeniowy. Formularze będą do odebrania na miejscu. Można je też pobrać ze strony internetowej SM Nadodrze. Pod tym adresem znajduje się także regulamin Wakacyjnej Pracy, do którego przestrzegania będą zobowiązani uczestnicy.
O godzinie 16 zakończymy przyjmowanie zgłoszeń i rozpocznie się losowanie (o ile oczywiście chętnych będzie więcej niż miejsc). W tym roku zatrudnienie na ośmiu osiedlach znajdzie 112 osób. Pierwszy dwutygodniowy turnus rozpocznie się 4 lipca, drugi – 18 lipca. W ich trakcie młodzi ludzie będą wykonywać proste prace konserwatorskie i pielęgnować tereny zielone należące do Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze i Gminy Miejskiej Głogów, która jest współorganizatorem programu. Gmina co roku przekazuje również dofinansowanie na to zadanie.
Podobnie jak w poprzednim roku, także i tym razem, zatrudnienie znajdą również osoby niepełnoletnie. Warunkiem jest jednak ukończenie 16 roku życia najpóźniej w dniu rekrutacji do programu (tj. 21 czerwca). Górną granicą wieku jest natomiast 20 lat, czyli w „Wakacyjnej Pracy” nie będą mogły wziąć udziału osoby urodzone w roku 1995 i wcześniejszych.
Każda osoba, która zostanie wylosowana i zechce wziąć udział w programie, będzie musiała odbyć szkolenie BHP, które odbędzie się w pierwszym tygodniu wakacji (28 czerwca). W trakcie trwania turnusów uczestnicy będą też prowadzić Dzienniki Prac, w których będą opisywać wykonane zadania. Na zakończenie programu uczestnicy dostaną natomiast do wypełnienia ankiety, podsumowujące i oceniające „Wakacyjną Pracę”.
Program został stworzony po to, by wykorzystać potencjał młodych głogowian oraz ich zaangażowanie do pracy. Pozwala także zagospodarować ich czas wolny podczas wakacji. Takie działania nie tylko kształcą młodzież i przygotowują do podjęcia w przyszłości stałej pracy, ale też wyrabiają szacunek do pracy innych. Oczywiście udział w Wakacyjnej Pracy jest wynagradzany finansowo. Każdy uczestnik za przepracowanie dwóch tygodni otrzyma 500 złotych brutto. Młodzież dostanie także niezbędne do wykonywania prac narzędzia, rękawice oraz koszulki z nazwą programu.