Spółdzielczy Dom Seniora w Głogowie

Spółdzielczy Dom Seniora – ANKIETA

Nasze osiedla zamieszkuje wiele osób starszych lub niepełnosprawnych, które wymagają codziennej pomocy. Część z nich może liczyć na wsparcie rodziny lub sąsiadów. Są jednak takie osoby, które muszą radzić sobie same. Dla nich większość codziennych czynności to prawdziwa udręka. Brak sprawności fizycznej czy umysłowej sprawia, że zwykłe codzienne prace nie tylko sprawiają kłopot, ale mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia a nawet życia. Często też takie osoby mogą stwarzać sytuacje groźne dla sąsiadów.

Z myślą o takich lokatorach Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” chce wybudować Spółdzielczy Dom Seniora. Byłoby to jedno z pierwszych takich rozwiązań w kraju. Z oferty SDS mogłyby skorzystać osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne, które są członkami SM „Nadodrze” i posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni.

SDS to w założeniu blok mieszkalny z osobnymi, w pełni funkcjonalnymi mieszkaniami. W skład mieszkań wchodziłaby kuchnia, łazienka oraz jeden lub dwa pokoje. Każde z nich posiadałoby udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych. W budynku znajdowałyby się windy i szerokie korytarze. SDS objęty byłby całodobowym dozorem, a także dyżurem pielęgniarskim. Na parterze mogłaby powstać stołówka i świetlica. Mieszkania nie miałyby instalacji gazowej, ale byłyby wyposażone w czujki dymu i czadu.

Mieszkańcy SDS uiszczaliby opłaty związane z eksploatacją lokali, jak to ma miejsce w przypadku wszystkich członków SM „Nadodrze”. Dodatkowe usługi – opieka lekarska i pielęgniarska, wyżywienie, pomoc socjalna, sprzątanie itp. – byłyby świadczone odpłatnie według potrzeb mieszkańców.

Wraz z uruchomieniem SDS w planach jest stworzenie również wolontariatu sąsiedzkiego. Chcielibyśmy, by zaangażowali się w niego mieszkańcy ze wszystkich osiedli, w tym także młodzież. Świadczona przez nich pomoc (wspólne spacery, spotkania okolicznościowe, doraźna pomoc domowa) byłaby nieoceniona dla wszystkich.

Kwestia lokalizacji takiego obiektu jest wciąż otwarta. Spółdzielnia posiada jeszcze kilka działek budowlanych, na których mogłaby postawić SDS. Najważniejsza jednak sprawa, czy taka placówka jest w mieście potrzebna. Chcielibyśmy najpierw poznać opinie naszych mieszkańców i dowiedzieć się, czy taka inwestycja znajdzie poparcie społeczne. Dopiero wtedy moglibyśmy stworzyć szczegółowy plan powstania takiego domu i zasady jego funkcjonowania.

 

[poll id=”3″]