8 lutego 2018 Słowa uznania za odważną postawę
Krystyna Czarna, dozorczyni pracująca na osiedlu Kopernik C, wykazała się niezwykłą odwagą, ruszając na pomoc napadniętej listonoszce. Dzięki jej reakcji poszkodowana nie tylko nie odniosła poważniejszych obrażeń, ale też udało się zatrzymać sprawcę. Za ten bohaterski czyn otrzymała podziękowania od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze”, Komendanta Powiatowego Policji oraz Poczty Polskiej.
Do zdarzenia doszło 25 stycznia. W jednym z wieżowców przy ul. Gwiaździstej 22-latek zaatakował nożem pracownicę poczty. Próbował odebrać jej torbę z pieniędzmi. Bitej kobiecie pomogła pani Krystyna, która pracowała na terenie budynku. Ze wsparciem ruszył też jeden z mieszkańców wieżowca. – Słyszałam, jak listonoszka zadzwoniła domofonem i weszła na klatkę. Nie wjechała już jednak windą na piętro, bo została zaatakowana. Usłyszałam jej krzyki. Próbowałam jej pomóc, ale ten bandyta ciągle mnie odpychał i groził nożem. Dzięki Bogu, że akurat przechodził pan Robert i nam pomógł – relacjonuje p. Krystyna. – W chwili napadu o niczym nie myślałam, rzuciłam się odruchowo na pomoc. Do tej pory nie bałam się poruszać po wieżowcu, który sprzątam. Od czasu tego zdarzenia mam obawy, by na przykład wejść do ciemnej piwnicy. Pozostał uraz – dodaje.
Słowa uznania za pełną odwagi postawę w niesieniu bezinteresownej pomocy złożył dozorczyni Mirosław Dąbrowski, prezes SM Nadodrze. – To zachowanie znacznie wybiega poza Pani zakres obowiązków. Dzięki takiej postawie buduje Pani dobre imię naszej firmy. Musimy sobie zdać sprawę, że nie tylko policja, ale także my – pracownicy i mieszkańcy – budujemy poczucie bezpieczeństwa w naszych budynkach, na placach zabaw. Uczulamy pracowników, którzy pracują bezpośrednio na osiedlach, by służyli pomocą mieszkańcom. Reakcja pani Krystyny znacznie wykraczała poza to, czego oczekujemy od pracowników, dlatego bardzo ją za to podziwiam. Wykazała się niezwykłą odwagą. Wiele pań dozorczyń opiekuje się osobami starszymi i samotnymi. Zaglądają do nich i pomagają w razie potrzeby, robią zakupy. Nasi konserwatorzy zostali przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy, by też potrafili odpowiednio zareagować, gdyby ktoś potrzebował pomocy. Pani Krysia pokazała, że jeżeli będziemy sobie wzajemnie pomagać, to będziemy czuli się bezpieczniej – mówił M. Dąbrowski podczas uroczystego spotkania zorganizowanego w Komendzie Policji w Głogowie.
– Trzeba mieć odwagę, by przeciwstawić się bandycie, który jest zdeterminowany. Zarówno pani Krystyna, jak i pan Robert wykazali się prospołeczną postawą. Pomogli napadniętej listonoszce. Nie mówię tylko o uratowanych pieniądzach, ale przede wszystkim o jej zdrowiu, a być może nawet życiu – mówił Mariusz Bużdygan, Komendant Powiatowy Policji. (foto: KPP Głogów)