6 grudnia 2022 Planowane kierunki zmian zasad rozliczania ciepła
Od 2016 roku obowiązuje Dyrektywa Unii Europejskiej zobowiązująca kraje członkowskie do wprowadzenia rozliczania ciepła w oparciu o urządzenia pomiarowe i podzielnikowe. Polska przez kilka lat dostosowywała nasze uregulowania prawne w celu wdrożenia Dyrektyw energetycznych.
Nastąpiły zmiany zapisów w ustawie Prawo Energetyczne oraz w kilku innych aktach prawnych związanych z gospodarką energią. Ostatnią z tego cyklu zmianą jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. regulujące zasady wprowadzenia rozliczeń energii cieplnej w oparciu o urządzenia pomiarowe i podzielnikowe. Założeniem prowadzonych zmian prawnych jest wprowadzenie rozliczania kosztów energii jak najdokładniej w miejscu jej zużycia w sposób umożliwiający racjonalną jej gospodarkę .
Mając powyższe na uwadze, prowadzimy intensywne prace związane z dostosowaniem zapisów „Regulaminu rozliczania kosztów za centralne ogrzewanie, przygotowanie i dostarczenie ciepłej wody „ do obowiązujących przepisów.
Rozliczenie energii cieplnej jest procesem bardzo skomplikowanym. W budynkach wielorodzinnych energia cieplna jest zużywana do zapewnienia komfortu cieplnego w mieszkaniach (centralne ogrzewanie), zapewnienia określonych parametrów temperaturowych w częściach wspólnych budynków, podgrzania wody na cele bytowe do wskazanej temperatury i zapewnienie właściwego obiegu ciepłej wody w instalacji (cyrkulacja). Do tego należy uwzględnić przenikanie ciepła pomiędzy lokalami, straty ciepła w węźle cieplnym oraz straty ciepła w pionach i poziomach instalacji rozprowadzającej.
Planowane zmiany w regulaminie rozliczania kosztów ciepła powinny uwzględnić rozdzielenie kosztów podgrzania wody od kosztów gotowości odbioru ciepłej wody użytkowej w lokalach. Za podgrzanie wody płacimy w fakturze za wodę w zależności od zużycia wody, a za gotowość (cyrkulację) powinni płacić wszyscy potencjalni użytkownicy bez względu na ilość zużytej wody. W rozliczaniu kosztów centralnego ogrzewania musimy ustalić nowe zasady wprowadzania rozliczeń podzielnikowych, spełniających wymogi ustalone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z grudnia 2021 r. określające warunki stosowania podzielników, zakres informacji przekazywanych użytkownikom lokali przy rozliczaniu zużycia energii cieplnej oraz zasady stosowania sposobu alternatywnego rozliczania energii cieplnej w przypadku gdy budynek nie spełnia wymogów ustalonych w Rozporządzeniu.
Rozporządzenie zobowiązuje wszystkich zarządców do dostosowania obecnych regulaminów rozliczania kosztów ciepła do 24 grudnia 2022. Nowe regulaminy obowiązywałyby więc już w sezonie 2023/2024.