Sąsiedzkie Mediacje

Mediacje – droga do rozwiązywania sąsiedzkich sporów

Okazuje się, że spory sąsiedzkie są od lat w czołówce policyjnych interwencji. Wiele z nich zgłaszanych jest też administracjom osiedlowym. Z biegiem czasu te wydawałoby się błahe nieporozumienia, jeśli nie zostały rozwiązane w zalążku, urastają do rangi wielkich konfliktów. A wtedy ich zakończenie bywa już trudne.

Konflikty sąsiedzkie i niemożność ich pokojowego rozwiązania rodzą frustracje, które w konsekwencji mogą i często prowadzą do rozstrzygnięć sporów w sądzie. Brak tolerancji i obiektywnej oceny sytuacji, w której funkcjonujemy oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem nasilają konflikty międzyludzkie, które z czasem coraz bardziej eskalują, prowadząc na drogę sądową.

Są jednak sposoby pokonania tych wszystkich przeszkód – mediacje. Chcemy ruszyć w spółdzielni z nowym programem, którego założeniem jest wsparcie skonfliktowanych sąsiadów w dążeniu do zakończenia sporu. Nawiązujemy współpracę z Głogowskim Stowarzyszeniem „Otwarte Drzwi”, w którego szeregach pracują mediatorzy. Jeśli taka będzie wola zwaśnionych sąsiadów, będą mogli skontaktować się z mediatorem, który podejmie próbę polubownego zakończenia konfliktu. Jeśli spór będzie dotyczył osób mieszkających w zasobach SM „Nadodrze” oraz szeroko rozumianych spraw związanych z zamieszkiwaniem i innymi tematami, które wynikają z działalności spółdzielni, strony nie poniosą kosztów mediacji.

W obecności obiektywnego i neutralnego mediatora skonfliktowane osoby będą mogły przystąpić do procesu mediacji. Mediacje są dobrowolne i poufne. Prowadzone będą na neutralnym terenie, a pracownicy spółdzielni, o ile inaczej nie zdecydują skłóceni mieszkańcy, nie będą brali w nich udziału. Mediator pomoże osiągnąć kompromis i w konsekwencji porozumienie, które w przyszłości powinno skutkować harmonijnym funkcjonowaniem w środowisku. Mediator podczas spotkania nauczy posługiwania się narzędziami służącymi poprawieniu komunikacji, co spowoduje złagodzenie napięć, sprawniejsze wyrażanie własnych emocji i myśli oraz budowanie zdrowych relacji.

W każdym dowolnym momencie i na każdym etapie uczestnicy będą mogli zrezygnować z kontynuowania mediacji. Mediator przez cały czas będzie wspierał strony w szukaniu rozwiązań i nie reprezentuje żadnej ze stron. Stoi na straży równości stron w mediacji. Gdy stronom uda się wypracować porozumienie, zapisze je w formie ugody, będzie czuwał nad jej treścią tak, aby była ona zgodna z prawem, regulaminami spółdzielni, zasadami współżycia społecznego, jasna i zrozumiała, aby nie naruszała interesów żadnej ze stron i dawała satysfakcję wszystkim uczestnikom.

W razie chęci podjęcia takich mediacji, należy skontaktować się bezpośrednio z mediatorem (dane kontaktowe w ramce) lub wysłać wniosek o przeprowadzenie mediacji na adres stowarzyszenia. Wniosek jest do pobrania na stronie. Jeśli obie strony konfliktu wyrażą chęć podjęcia mediacji, wspólnie z mediatorem zostanie ustalony termin i miejsce spotkania.

Hanna Miroś, mediator sądowy, tel. 503 145 351