Jak zabezpieczyć mienie przed nawałnicami?

Jak zabezpieczyć mienie przed nawałnicami?

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z nawalnymi deszczami połączonymi z porywistym wiatrem i wyładowaniami atmosferycznymi. Takie zjawiska, występujące zwłaszcza w okresie letnim, stanowią zagrożenie dla ludzi i mienia. Warto więc wcześniej zadbać o swoje mieszkanie i odpowiednio się zabezpieczyć.

 

Ubezpieczenie mieszkania na wypadek strat i uszkodzeń spowodowanych np. zalaniem jest jednym z rozwiązań, które warto zastosować. Na tym jednak nie warto poprzestawać. Jednym z ważniejszych działań jest odpowiednie zabezpieczenie wszystkich przedmiotów znajdujących się na balkonie i w piwnicy.

Sieć kanalizacyjna w mieście nie jest przygotowana na hektolitry wody, które spływają w krótkim czasie. Tym bardziej, że sieć odbiera nie tylko ścieki z naszych mieszkań, ale także wodę deszczową z dachów, dróg i parkingów. Kiedy przepustowość rur i pojemność kolektorów jest zbyt mała, zawartość sieci kanalizacyjnej może wybić w piwnicy. Spółdzielnia wykonuje zabezpieczenia, które ograniczają takie wypadki (zabezpieczenia na sieci kanalizacyjnej, ażurowe i chłonne powierzchnie parkingów), ale przyroda jest nieobliczalna i nie zawsze uda się odpowiednio przygotować na jej działania.

Aby uchronić się przed szkodami z tego tytułu, powinniśmy wszystkie wartościowe rzeczy trzymać w piwnicy przynajmniej pół metra nad podłogą. Mówi o tym §19 Regulaminu użytkowania budynków i lokali Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” w Głogowie. Wówczas, nawet jeśli dojdzie do zalania piwnicy, straty będą mniejsze.

W czasie burzy, która z reguły łączy się z silnymi opadami i porywami wiatru, wiele rzeczy znajdujących się na balkonach może zostać uszkodzonych. Należy więc wszystkie lekkie i wolnostojące przedmioty dobrze przymocować lub po prostu schować w szafkach. Jeśli pozostawimy je swobodnie na balkonie, nie tylko zmokną i rozbiją się targane wiatrem, ale mogą też zostać porwane przez podmuch i wówczas staną się zagrożeniem dla innych. Taki, nawet niewielki, przedmiot niesiony przez wiatr jest niebezpieczny dla przechodniów. Może też wyrządzić szkody w budynkach i pojazdach zaparkowanych w pobliżu.

Pamiętajmy, by w czasie burz zamykać okna. Nie zostawiajmy też otwartych okien, jeśli wychodzimy z domu, a w mediach pojawiają się komunikaty burzowe. Czasem silniejsze porywy mogą uszkodzić okna, a deszcz zacinający pod katem – zalać mieszkanie.