Jak użytkować mieszkanie w sezonie grzewczym?

Jak użytkować mieszkanie w sezonie grzewczym?

Wyposażenie budynków w nowoczesne urządzenia umożliwiające sterowanie dopływem ciepła do mieszkań, wprowadzenie rozliczania za zużyte ciepło, szczelne okna, konieczność zapewnienia wentylacji, ocieplenie budynku…. to wszystko wpływa na użytkowanie mieszkania w sezonie grzewczym. Ciągłe zmiany w tym zakresie sprawiają, że konieczna jest stała edukacja mieszkańców. Pominięcie edukacji przy zmianie sposobu eksploatacji budynku owocuje wieloma konfliktami pomiędzy mieszkańcami budynku a zarządcą oraz pomiędzy samymi mieszkańcami. Jedni całkowicie zamykają dopływ ciepła, co w budownictwie wielorodzinnym jest niedopuszczalne. Oszczędzanie na wentylacji jest natomiast przyczyną rozwoju pleśni, która jest tylko początkiem kolejnych problemów.

Ogrzewanie

Przede wszystkim należy odpowiednio ustawić zawory z głowicami termostatycznymi. Głowice te są obecnie bardzo często stosowane przy każdym grzejniku. Dają one możliwość indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniu. Zawory zmniejszają lub zwiększają dopływ ciepłej wody do grzejnika, tak, aby w pomieszczeniu panowała żądana temperatura.

Warto pamiętać, że obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejszamy zużycie ciepła i koszty ogrzewania o około 5%. Za temperaturę optymalną w poszczególnych pomieszczeniach uważa się:

  • w pokojach mieszkalnych 20-21oC,
  • w kuchni i sypialni 18oC,
  • w łazience 24oC,
  • na klatce schodowej 8oC.

Ponadto należy dbać o to, aby grzejniki były całkowicie odsłonięte i bez obudowy, za grzejnikami znajdowały się ekrany zagrzejnikowe (kierują one ciepło grzejnika do wewnątrz mieszkania), a podczas wietrzenia pomieszczeń głowice termostatyczne powinny być ustawiane do pozycji minimum – dotyczy to przede wszystkim zimy.

Wentylacja

Warto wyposażyć okna w nawiewniki, które regulują dopływem powietrza do wnętrza mieszkania w funkcji wilgotności, czyli im większa wilgotność w pomieszczeniu tym bardziej otwarty nawiewnik, co z kolei pozwala usunąć nadmiar wilgoci. Wietrzenie mieszkania powinniśmy przeprowadzać przez pełne otwarcie okna na krótki okres czasu. W ten sposób powietrze w całości wymieni się, a nie nastąpi wyziębienie pomieszczenia. Gdy po praniu lub gotowaniu w powietrzu jest duża ilość pary wodnej, należy przewietrzyć pomieszczenie, aby nie dopuścić do zawilgocenia mieszkania. Pamiętajmy, aby pod drzwiami do pokoi i kuchni pozostała co najmniej centymetrowa szczelina, a w drzwiach do łazienki otwór o powierzchni 220 cm2. Otwory te zapewniają dopływ powietrza tak, aby przez kanał wentylacyjny następował odpływ powietrza.