Drugi rok bez Wakacyjnej Pracy

Drugi rok bez Wakacyjnej Pracy

W zeszłym roku ze względu na trwającą pandemię nie zorganizowaliśmy Wakacyjnej Pracy dla Młodych. Była to pierwsza taka sytuacja od początku istnienia programu, czyli od kilkunastu lat. Niestety w tym roku również Wakacyjna Praca nie dojdzie do skutku.

Sytuacja epidemiczna, mimo spadku liczby zachorowań i prowadzonego programu szczepień, nie do końca pozwala na takie masowe działania, dlatego zdecydowaliśmy o nie organizowaniu Wakacyjnej Pracy także tego lata. Decyzja nie była łatwa. Zdajemy sobie sprawę, jak dużym zainteresowaniem cieszył się program. Dla wielu uczestników był okazją do podjęcia pierwszej pracy zarobkowej, dawał również okazję do samodzielnego przejścia procesu rekrutacji. Miło było też patrzeć na efekty pracy młodzieży na naszych.

W kontekście Wakacyjnej Pracy śmiało możemy mówić o tradycji, która wpisała się w krajobraz naszego miasta. Od 2006 roku pierwsze tygodnie lata były na osiedlach wyjątkowym czasem. Młodzież nie tylko zdobywała pierwsze doświadczenia w pracy, ale przede wszystkim – z ich punktu widzenia było to najważniejsze – zarabiała pierwsze pieniądze. Dla nas była to pewna pomoc w wykonaniu prac, których latem jest sporo, a ze względu na urlopy trudno było ją wykonać tylko rękoma pracowników. Młodzi też na pewno ożywiali nasze osiedla, zawierali nowe znajomości, nieraz prowadzili dyskusje ze starszymi mieszkańcami. Program miał również wymiar edukacyjny – pokazywał, że nic na naszych osiedlach nie dzieje się samo, ktoś musi często się mocno napracować, by osiągnąć konkretny efekt. Taka lekcja procentowała w przyszłości, bowiem w kolejnych latach spadała liczba dewastacji na osiedlach.

Wierzymy, że to ostatni raz, gdy musimy podejmować takie decyzje i rezygnować z Wakacyjnej Pracy. Wszystkim nam jej brakuje, ale mamy ogromną nadzieję, że za rok będziemy mogli zrealizować program już bez ograniczeń.