Bałagan na śmietniku - skąd się bierze?

Bałagan na śmietniku – skąd się bierze?

Każdy produkuje śmieci – z tym trudno polemizować. Celem wprowadzonych blisko 10 lat temu nowych przepisów było ich uporządkowanie, ale też m.in. walka z dzikimi wysypiskami i stertami śmieci zalegającymi na osiedlowych śmietnikach. Nie zawsze się to jednak udaje, co często możemy zaobserwować również w otoczeniu naszych boksów śmietnikowych.

Kilkukrotnie prowadzone kampanie informacyjne oraz oznaczenia na pojemnikach sprawiły, że raczej nie mamy już dylematów związanych z tym, co? i gdzie? mamy wrzucić, jednak problemem jest to, że często zamiast umieścić surowiec w odpowiednim pojemniku odkładamy go obok niego albo, co gorsze wyrzucamy go do kontenera na odpady zmieszane.

Oprócz odpadów komunalnych (zmieszanych) oraz tych, które powinniśmy umieszczać w pojemnikach do selektywnej zbiórki z podziałem na odpowiednie frakcje dużym problemem są jeszcze odpady wielkogabarytowe. Co prawda spółdzielnia zadbała o to, żeby przygotować specjalnie wygrodzone miejsca, w których można pozostawić odpady wielkogabarytowe, ale uwaga – nie każdy duży śmieć można uznać za odpad wielkogabarytowy. Zanim wystawisz gabaryty, sprawdź, co zalicza się do śmieci wielkogabarytowych i gdzie można je składować. Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy m.in.: meble – stoły, krzesła, łóżka, szafy itp., meble tapicerowane – fotele, pufy, sofy, dywany, wózki dziecięce, rowery, duże zabawki.

Na gabaryty nie wolno wystawiać śmieci takich jak: sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. telewizory, odkurzacze, pralki czy lodówki, gruz budowlany, stare muszle toaletowe, wanny, umywalki, materiały budowlane i inne odpady poremontowe, stolarka okienna i drzwiowa: okna, drzwi, framugi, opony samochodowe, duże kartony. Te odpady należy samemu zawieźć na Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Nadal najczęstszymi „grzechami” przy wyrzucaniu odpadów są:

  • brak odpowiedniej segregacji,
  • wystawianie obok pojemników na odpady jedzenia (chleb, słoiki z przetworami),
  • odpady bio, zapakowane szczelnie w foliówki, najczęściej „zrywki” z supermarketu,
  • wystawianie odpadów wielkogabarytowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych,

 

Segregacja odpadów oraz porządek przy boksach śmietnikowych bez wątpienia wymagają od nas pewnego wysiłku i zaangażowania. Ważną sprawą jest również zwracanie uwagi na to gdzie parkujemy swoje samochody, ponieważ często uniemożliwiają one wykonywanie pracy wielu służbom, w tym na przykład firmie GPK, która odbiera odpady. Zablokowany dojazd do boksów śmietnikowych sprawia, że pojazdy operatora nie mogą opróżnić kontenerów na odpady. Przy wszystkich boksach są koperty i nie zostały one tam namalowane przypadkowo. Jeżeli zastawimy dojazd od boksu, operator ma pełne prawo ominąć ten adres, a my wtedy zostajemy ze śmieciami do następnego terminu w harmonogramie.

Niestety boksy śmietnikowe są nierozłącznie związane z budynkami mieszkalnymi i na pewno nie stanowią ozdoby terenów wokół jednak wszyscy możemy zadbać o ich wygląd.