Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA

Misją Stowarzyszenia jest przeciwdziałanie wszelkim rodzajom przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz pomaganie dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom. Stowarzyszenie kieruje się zasadą poszanowania godności, praw i wolności człowieka i angażuje działania całego środowiska, aby skuteczniej chronić dzieci i młodych ludzi przed przemocą.

W 2018 roku powstało Centrum Pomocy Dzieciom, które funkcjonuje przy Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” w Głogowie. To jedno z pięciu takich miejsc w Polsce. Pomoc znajdą tam dzieci, które doznały przemocy, były wykorzystywane seksualnie, uczestniczą w procedurach prawnych lub znajdują się w sytuacjach kryzysowych.

CPD to miejsce, gdzie dziecko razem z rodzicami lub opiekunami otrzyma kompleksową pomoc. Będzie mieć tu zapewnioną interdyscyplinarną diagnozę i interwencję. W zależności od potrzeb skrzywdzone dziecko otrzyma tu pomoc lekarską, psychologiczną i prawną. Dzięki temu, że specjaliści są dostępni w jednym miejscu, dziecko unika odwiedzania wielu gabinetów, szybciej udzielana jest mu pomoc i zdecydowanie skraca się czas interwencji. Młody człowiek otrzymuje szerokie wsparcie w jednym miejscu, które dostosowano i wyposażono tak, aby stwarzało bezpieczną i przyjazną przestrzeń.

Na miejscu znajduje się też przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci – dzięki temu dzieci nie muszą iść już do sądu. To sąd przychodzi do nich. Każde dziecko jest przygotowywane do przesłuchania. Wyjaśnia mu się obowiązujące procedury, ale także udziela pomocy w osiągnięciu emocjonalnej i psychicznej gotowości na to doświadczenie. Z przesłuchania realizowane jest nagranie audiowizualne, aby uniknąć powtarzania całej procedury przez różnych specjalistów.

www.szansa.glogow.pl

 

Fundacja Hospicjum Głogowskie

Hospicjum Głogowskie zostało uroczyście otwarte 29 stycznia 2024 roku, dzięki inicjatywie założycieli Fundacji „Hospicjum Głogowskie”. Powstanie tej placówki stało się odpowiedzią na dostrzegany w Głogowie brak miejsca, które oferowałoby profesjonalną opiekę paliatywną. Z potrzeby serca i troski o innych narodził się projekt, który zjednoczył mieszkańców Głogowa, tworząc wspólne przedsięwzięcie, które stało się ważnym punktem na mapie miasta.

Budowa Hospicjum była ogromnym wyzwaniem, ale również źródłem wielkiej nadziei dla chorych oraz ich rodzin. Dziś Hospicjum Głogowskie to miejsce, które przełamuje stereotypy związane z opieką paliatywną. Przestrzeń, w której umieranie nie musi wiązać się z cierpieniem, samotnością czy brakiem godności. Nowoczesna opieka medyczna, profesjonalny personel oraz atmosferą pełną zrozumienia, ciepła i empatii tworzą wyjątkowe warunki, w których pacjenci mogą spędzić ostatnie chwile swojego życia w komfortowych warunkach, bez bólu, otoczeni serdecznością.

Hospicjum Głogowskie to miejsce, które stało się synonimem szacunku i troski o każdego człowieka. To przestrzeń, która łączy mieszkańców Głogowa i daje im poczucie wspólnej odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka. To wiara, że opieka paliatywna to nie tylko profesjonalna pomoc medyczna, ale także wsparcie emocjonalne, które pomaga godnie przejść przez trudne chwile.

www.hospicjumglogowskie.pl/

 

 

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Usamodzielniania DOM w Głogowie

Stowarzyszenie utworzone zostało w 1995 r. Jego założenie wynikało z potrzeby stworzenia szansy na bezpieczny start w dorosłość dla naturalnych i społecznych sierot, absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Domu Dziecka w Głogowie.

Pozyskany od gminy miejskiej Głogów budynek Stowarzyszenie wyremontowało z pozyskanych środków. Najpierw przeznaczono je na mieszkanie dla sierot, w późniejszym okresie na Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym (CPON).

W mieszkaniu chronionym stowarzyszenie realizuje autorski program adaptacji społecznej dla podopiecznych stowarzyszenia. Od początku istnienia programu ze wsparcia w pozyskiwaniu własnego dachu nad głową skorzystało kilkadziesiąt osób. Oprócz prowadzenia mieszkania chronionego, CPON realizuje swoje cele statutowe oraz prowadzi dla mieszkańców Głogowa i powiatu głogowskiego: bezpłatny punkt konsultacyjny (porady prawne, porady psychologiczne, porady pedagogiczne, porady obywatelskie, pomoc socjalna), warsztaty komputerowe, klub „Bratek” z salą fitness, warsztaty językowe, terapię zajęciową.

Misja i działania Stowarzyszenia podporządkowane są idei tworzenia nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego, zorganizowanego wokół zasady równości szans, pomocniczości i solidarności społecznej. Realizowane jest to głównie poprzez przedsięwzięcia służące wyrównywaniu szans ludzi słabszych, zagrożonych wykluczeniem oraz tworzenie silniejszych mechanizmów społecznych dających podopiecznym więcej możliwości na to: „By piękniej, lepiej i szlachetniej żyć”.

Facebook