Nowy budynek mieszkalno-usługowy

W 2019 roku zakończyły się prace przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul Strzeleckiej. To pierwsza tego typu inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej NADODRZE w Głogowie od wielu lat.

Konkurs na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze, miejscami postojowymi w kondygnacji zagłębionej wraz z zagospodarowaniem terenu zlokalizowanego w Głogowie przy ul. Strzeleckiej róg Nadbrzeżnej” ogłoszono w 2015 roku. Z trzynastu złożonych ofert Sąd Konkursowy wybrał projekt pracowni Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe Sp z o.o. – Katowice.

W czerwcu 2017 roku podpisano umowę z wykonawcą – firmą ModernPol, który wszedł na plac budowy. Skarpy siedmiometrowego wykopu pod fundamenty zabezpieczone zostały odeskowanymi palami, które wbijane były metodą wibracyjną. Na całej powierzchni terenu zastosowano natomiast kolumny DSM, które wzmacniają podłoże. To unikatowe na skalę miasta rozwiązanie konstrukcyjne. Najpierw specjalne maszyny nawiercały otwory w podłożu. Potem grunt w otworze został wymieszany z zaczynem cementowym. Dzięki temu obciążenie budynku będzie przenoszone na niższe i stabilniejsze warstwy gruntu.

Ta metoda jest zastosowana z kilku powodów. Po pierwsze sam wykop pod fundamenty musiał być stosunkowo głęboki, gdyż w podziemiach budynku znajdują się garaże. Po drugie – budynek jest posadowiony na terenie, gdzie wcześniej znajdowały się inne budowle oraz grunty nasypowe o zaburzonej nośności. W okresie przedwojennym usytuowano tutaj schrony.

Budynek liczy siedem kondygnacji. Jest w nim 49 mieszkań różnej wielkości – od 25 do ponad 80 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się jeden lokal usługowo-handlowy. W części podziemnej jest około 20 miejsc garażowych oraz komórki lokatorskie.

Cały budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Już z poziomu chodnika można za pomocą podjazdów, platform i dźwigów dostać się do każdego lokalu. W obiekcie są szerokie drzwi oraz przestronne korytarze. Zastosowano w nim również podwójny system wideofonowy, który zapewnia większe bezpieczeństwo lokatorom.

 

 

 

Program termomodernizacyjny budynków mieszkalnych

W latach 2014-2020 w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” realizowany jest program termomodernizacyjny, ukierunkowany na budynki w technologii WK-70, które w latach dziewięćdziesiątych nie były objęte dociepleniami. Są to głównie Osiedla Piastów Śl. A i B oraz pojedyncze budynki na pozostałych osiedlach.

Celem programu jest:

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków,

  • zabezpieczenie złączy między płytami i ścian zewnętrznych przed przeciekami i zawilgoceniem,

  • zwiększenie trwałości budynków z wielkiej płyty,

  • poprawa estetyki budynków i osiedli.

Działania związane ze zmniejszaniem zużycia energii są priorytetem na najbliższą przyszłość i to nie tylko ze względu na koszty, ale też na ekologię i zobowiązania unijne. – Polityka państwa w tym zakresie będzie wręcz wymuszać na właścicielach mieszkań i zarządcach wprowadzanie nowych rozwiązań i technologii energooszczędnych. Poza tym realizacja programu zwiększy wartość budynków, ich atrakcyjność, trwałość i okres użytkowania – wylicza M. Dąbrowski.

W 2017 roku Spółdzielnia pozyskała fundusze unijne na realizację części dociepleń. Więcej o projektach tutaj.

Prace termomodernizacyjne realizowane były lub są na osiedlach: Chrobry, Kopernik B, Kopernik C, Piastów Śląskich A i Piastów Śląskich B.

 

Parkingi komercyjne

Jednym z priorytetów Spółdzielni jest budowa parkingów komercyjnych. Do 2017 roku oddano do użytku dwa takie obiekty na prawie 160 miejsc – ogrodzone, oświetlone i monitorowane. Cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców. W związku z tym takich parkingów powstanie jeszcze pięć na różnych osiedlach – Śródmieście, Chrobry oraz Kopernik A i C. Najem miejsc postojowych na takich parkingach komercyjnych będzie przynosić dochody dla członków spółdzielni, a tym samym zmniejszać wydatki ponoszone chociażby na eksploatację.

W sumie w ostatnich latach Spółdzielnia wykonała ponad tysiąc miejsc parkingowych na terenie wszystkich swoich osiedli. Koszt tych inwestycji wyniósł ponad milion złotych. Nowe miejsca zdecydowanie ułatwiły parkowanie pojazdów.

 

Budowa Centrum Technicznego Spółdzielni

Jednym z elementów działalności Spółdzielni jest techniczna obsługa wszystkich zasobów mieszkaniowych. – W 2014 roku oddaliśmy do użytkowania Centrum Techniczne Spółdzielni, w którym skupiono wszystkie dotychczas funkcjonujące w tym zakresie jednostki organizacyjne. Teraz jest to jeden specjalistyczny zakład obsługujący zarówno osiedla mieszkaniowe spółdzielni jak i świadczący usługi dla innych zarządców – mówi Mirosław Dąbrowski, prezes SM „Nadodrze”. W nowym budynku zlokalizowane są wszystkie służby, czyli zakład elektryczny i dźwigowy, zakład techniczny i usługowy oraz dyżur awaryjny.

Siedziba CTS przy ulicy Armii Krajowej to duży przeszklony budynek. Inwestycja kosztowała około 4 mln złotych. Na parterze budynku powstały lokale usługowe. Czynsz z ich najmu pozwala spółdzielni utrzymać centrum. Z jednej strony budynek wyróżnia się architektonicznie na tle sąsiednich zabudowań, z drugiej – jest bardziej ekonomiczny od poprzedniego. Wcześniej służby techniczne miały swoją siedzibę na obrzeżach miasta. Z tego powodu w godzinach szczytu trudno było mówić o natychmiastowej interwencji. Teraz pracownicy mogą dotrzeć na wezwanie dużo szybciej. – To ważne z punktu widzenia organizacyjnego i ekonomicznego, bo skrócił się dystans do naszych mieszkańców – dodaje M. Dąbrowski.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa technicznego „Nadodrze” utrzymuje też określony potencjał służb technicznych i stałe Pogotowie Awaryjne. Zapewnia specjalistyczne wyposażenie, prowadzi ciągłe szkolenie oraz doskonalenie organizacyjne ich działania. W przypadku awarii i zdarzeń losowych służby są przygotowane do szybkiej interwencji.