Informacja dotycząca nasadzeń

Informacja dotycząca nasadzeń

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie powzięła informację o niefortunnym zdarzeniu na jednym z osiedli, a mianowicie o dokonaniu bez wiedzy i zgody zarządcy terenu nielegalnej wycinki dwóch drzew iglastych (przyp. świerków). Wycinka drzew bez wymaganego zezwolenia nie była skutkiem bezprawnego działania Spółdzielni czy też podmiotu wykonującego prace na jej zlecenie. Z relacji świadków zdarzenia, samowolnego usunięcia drzew dokonał mieszkaniec nieruchomości. Administrator terenu nie zna motywów i okoliczności zdarzenia, jak również nie otrzymywał wcześniej sygnałów wskazujących, że drzewa stwarzały jakąś uciążliwość dla lokatorów albo były w pogorszonej kondycji zdrowotnej. Spółdzielnia została zmuszona wnieść do organów ścigania o ustalenie sprawcy niedozwolonego czynu.

Chcemy zaznaczyć, że Spółdzielnia nie otrzymała jeszcze zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nielegalnej wycinki drzew ani jako strona postępowania nie została zapoznana z wynikami przeprowadzenia dowodu z oględzin, ani też w takich nie uczestniczyła. Sprawą zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miejskim w Głogowie. Podany do informacji publicznej wymiar sankcji w postaci administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 6 000,00 zł został wstępnie oszacowany przez pracownika Wydziału Ochrony Środowiska za nielegalne wycięcie dwóch drzew iglastych o podobnych parametrach. Na obecną chwilę nie wiemy jeszcze, jaki będzie finał tej konkretnej sprawy.

Niemniej warto podkreślić, że odpowiedzialność administracyjna za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia ma charakter obiektywny i nie wymaga badania stopnia zawinienia strony. Organ administracji wymierzający karę w takich przypadkach nie dysponuje tzw. luzem decyzyjnym. Przypisanie odpowiedzialności administracyjnej sprowadza się wyłącznie do ustalenia, czy konkretne zdarzenie wyczerpuje znamiona oznaczone w przepisach. Należy również wspomnieć, iż kara administracyjna jest nakładana wyłącznie na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń (przesyłowych), albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości.

W tym konkretnym przypadku pozwólmy działać organom administracji publicznej, należy bowiem zaznaczyć, że o ile mamy wiedzę, iż do nielegalnej wycinki doszło i pozostaje to faktem bezspornym, to w celu wymierzenia kary musi zostać jeszcze wykazany związek przyczynowy między działaniem określonego podmiotu a usunięciem drzew.

Jest to pierwsza tego typu sytuacja w naszej Spółdzielni, dlatego chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom, że wszelkie uwagi w sprawach zarządzania zielenią osiedlową, w szczególności dotyczące przycinania albo usuwania drzew lub krzewów należy wnosić do zarządcy – administratora terenu. Przypominamy ponadto, że zgodnie z obowiązującym Regulaminem użytkowania budynków i lokali w SM Nadodrze w Głogowie, zabrania się samowolnego nasadzania zieleni wieloletniej w nieruchomościach przez nią zarządzanych. Należy podkreślić, iż dokonywane na gruntach Spółdzielni nasadzenia przez mieszkańców nie stanowią własności prywatnej. Takie drzewa i krzewy od momentu zasadzenia stają się częścią wspólnej przestrzeni – składową nieruchomości, za którą odpowiada zarządca. Zgodnie z Regulaminem, Spółdzielnia ma prawo przywrócić teren do stanu poprzedniego bez możliwości zwrotu kosztów użytkownikom lokali, którzy ponieśli koszt związany z samowolnym dokonaniem nasadzeń.

Mając na uwadze powyższe, jeszcze raz apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie przepisów prawa oraz zasad obowiązujących w Spółdzielni. Przestrzegajmy obwiązujących procedur, aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.