Zawiadomienia o wysokości opłat za mieszkanie

Zawiadomienia o wysokości opłat za mieszkanie

Do mieszkańców wysyłane są zawiadomienia o wysokości opłat za mieszkanie, które będą obowiązywać od 1 lipca tego roku. Zmiany stawek są podyktowane kolejnymi podwyżkami taryf za energię cieplną i podgrzanie wody.

Ceny ciepła ciągle idą w górę. W ciągu ostatnich dwóch lat dostawcy ciepła kilka razy podnosili ceny. Niestety nie zanosi się na to, by był to koniec podwyżek. Rząd daje zielone światło do kolejnego zwiększenia taryf za energię cieplną i podgrzanie wody. Naszym sprzymierzeńcem w walce z rosnącymi kosztami ogrzewania nie jest niestety aura, która w tym roku zmusiła nas do intensywniejszego dogrzewania swoich mieszkań.

Zakończony sezon grzewczy był krótszy od poprzedniego o 17 dni. Niestety tylko na początku obchodził się z nami łagodnie – jesień była stosunkowo ciepła. Problemy zaczęły się później. W każdym z kolejnych miesięcy było na tyle chłodno i wietrznie, że większość z nas bardziej rozkręcała grzejniki niż przed rokiem. Największy wzrost zużycia ciepła w porównaniu do poprzedniego sezonu odnotowaliśmy w styczniu, tj. o 15,2%, w lutym o 21,5% oraz w kwietniu o 29,1%. Średnia temperatura powietrza zarejestrowana w tych miesiącach była dużo niższa niż w poprzednich sezonach.

Warunki pogodowe sprawiły więc, że zapotrzebowanie na ciepło było wyższe niż rok wcześniej. To już samo w sobie oznacza, że jeśli ktoś nawet oszczędzał na ogrzewaniu, to i tak zapłaci za nie więcej niż przed rokiem. Do tego w międzyczasie zmieniały się ceny dostaw ciepła do naszych budynków. W minionym sezonie dostawca ciepła zmienił taryfę trzykrotnie (dwa razy w grudniu i raz w styczniu). W wyniku tych zmian opłata za 1GJ ciepła wzrosła o 10%, natomiast opłata za moc zamówioną wzrosła o 3,7%. Jeszcze przed zamknięciem sezonu szacuje się, że koszty zakupu ciepła będą w tym roku wyższe o około 17% w porównaniu z sezonem poprzednim.

To wszystko sprawia, że w większości budynków zaliczki pobierane na poczet kosztów ciepła (pomimo korekt od stycznia) nie wystarczą na zbilansowanie rachunków i mieszkańcy otrzymają dopłaty. Aby zminimalizować ryzyko dopłat w kolejnym roku musimy też na nowo skalkulować zaliczki pobierane na poczet kosztów centralnego ogrzewania. Zawiadomienia o nowych stawkach wkrótce trafią do skrzynek pocztowych i zaczną obowiązywać od lipca tego roku.

Niestety na pewno nie jest to koniec podwyżek w opłatach za ciepło. Spółdzielnia jest tylko odbiorcą i w żaden sposób nie ma możliwości wpływania na wysokość taryf. Te ustalane są przez dostawców i zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółdzielnia jak każdy inny odbiorca ciepła musi się do nich zastosować. Jedyne, na co mamy wpływ, to wysokość zaliczek na poczet kosztów ciepła. Staramy się je tak kalkulować, by na koniec sezonu wychodzić „na zero”. Nie zawsze się to jednak udaje ze względu na zmieniane w ciągu roku taryfy i różne warunki pogodowe, dlatego przy wyższych cenach oraz zdecydowanie gorszych warunkach atmosferycznych pojawiają się wrześniowe dopłaty.