Dokarmianie ptaków – pomoc czy szkodliwość?

Dokarmianie ptaków może być jedną z tych czynności, podczas której czerpiemy radość obcowania z naturą. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że należy robić to w sposób odpowiedzialny i właściwy. Czasami można dojść do wniosku, że praktykowane na terenach osiedlowych dokarmianie ptaków nie ma nic wspólnego z troską o ich dobrostan. Często nasze intencje oraz działania bez głębszego namysłu w tym względzie mogą narobić więcej szkody niż pożytku.

Bardzo często dieta, jaką fundujemy skrzydlatym przyjaciołom, może stanowić dla nich zagrożenie. Niektórzy wierzą, że pozbywanie się odpadków kuchennych poprzez pozostawianie ich na okiennych parapetach, porzucanie na osiedlowym trawniku lub tuż pod balkonami sąsiadów sprawi, że staną się one dla ptaków wyśmienitą ucztą. Być może dzieląc się w ten sposób jedzeniem z pomniejszymi braćmi, zwłaszcza chlebem, próbujemy uspokoić nasze sumienia, że w ten oto sposób nie przyczyniamy się do marnowania żywności. Kasza, makaron, ryż czy chleb, nie stanowią jednak dla nich najlepszego źródła pożywienia. Wiele drobnych ptaków, które chcielibyśmy zaprosić do takiej stołówki, nie skusi się na takie kąski.

Miejsca z porozrzucanym jedzeniem stają się za to doskonałym źródłem pokarmu dla gryzoni. Stały dostęp do takich żerowisk sprawia im dogodne warunki do zasiedlania budynków mieszkalnych oraz pobliskich studzienek kanalizacyjnych. W ten sposób zapraszamy do stołowania się większe ptaki na przykład obyte ze środowiskiem miejskim gołębie, które szybko przyzwyczają się do łatwo dostępnego pożywienia. Duże skupiska tych ptaków stają się niekiedy utrapieniem na osiedlu – nierzadko w pobliżu miejsc stałego dokarmiania przyczyniają się do zanieczyszczania części budowlanej nieruchomości oraz terenów zieleni.

Pamiętajmy, że nadpsute i nie przydatne do jedzenia resztki z kuchennego stołu zwyczajnie szkodzą zwierzętom. Karmiące się nimi ptaki mogą po spożyciu zatruć się lub poważnie zachorować, a to nie pomoże im przetrwać zimy. Jedną z ważniejszych zasad dotyczących dokarmiania ptaków jest zachowanie higieny w miejscu podania karmy. Pozostawiony pokarm pod gołym niebem ulega szybkiemu zepsuciu, ponadto przyczynia się do zanieczyszczania terenu.

Jeśli ktoś dokarmia ptaki na chodniku przed swoimi oknami lub rozrzuca chleb na trawniku przed blokiem musi liczyć się z konsekwencjami takiego postępowania. Taka praktyka jest co najmniej naganna a osoba która się jej dopuszcza może być ukarana mandatem – zgodnie bowiem z art. 145 Kodeksu wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Dokarmianie ptaków w obrębie budynków to nie najlepszy pomysł. W §23 „Regulaminu użytkowania budynków i lokali Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” w Głogowie” jest zapis zakazujący dokarmiania ptaków w obrębie osiedli: „Wszyscy mieszkańcy powinni dołożyć wszelkich starań w celu utrzymania czystości na klatkach schodowych, piwnicach oraz terenach wokół budynków. W tym celu: nie należy wyrzucać przez okna i balkony jakichkolwiek śmieci, niedopałków papierosów itp. oraz wykładać na parapety okien pożywienia dla ptactwa i dokarmiać ptaków w obrębie obiektów (budynków).”

Wszystkich chcących obcować z naturą i cieszyć się obecnością ptaków zachęcamy do odwiedzania parków miejskich. Często są one wyposażone w karmniki, w których można ulokować odpowiedni pokarm dla ptaków. Pamiętajmy jednak, że najlepiej pomagać ptakom wtedy, kiedy mogą mieć utrudniony dostęp do pożywienia, a to zazwyczaj ma miejsce wówczas, kiedy śnieg zasypie wszystkie skwery i trawniki. Zima jest stałym elementem naszego klimatu. Ptaki, które nie są w stanie jej przetrwać, późnym latem szykują się od odlotu, te które zostają, są genetycznie przystosowane do jej przetrwania. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków apeluje, że w krajowych warunkach dokarmianie ptaków nie jest metodą ochrony ptaków wartą polecenia. Ostatnie zimy nie są tak mroźne, a pokrywa śnieżna nie utrudnia ptakom wyszukiwania pożywienia. Pamiętajmy również, że ptaki bardziej ucieszy widok ziaren słonecznika, konopi, dyni czy orzechów a nie chleba, ziemniaków, makaronu czy nawet mięsa.